"אמבליופיה" - עין עצלה

עין עצלה או "אמבליופיה" היא בעיית ראייה שכיחה הניתנת לתיקון רק בגיל רך. כאשר עין אחת או שתי העיניים שולחות תמונה מטושטשת למוח, המח לומד לראות במטושטש בעין הזו, ויש צורך בטיפול על מנת לשפר את הראיה. אם לא מטפלים בעין עצלה, היא עלולה לגרום לפגיעה קבועה בראייה.

איזה סוגים של עין עצלה קיימים? 

יש מספר סוגים וגורמים לאמבליופיה: בגלל פזילה, עקב חסך, ומתשבורת (רפרקציה). התוצאה הסופית של הכל הסוגים של אמבליופיה היא ראייה ירודה בעין או בעיניים הפגועות.


האם משקפים יעזרו לילד עם עין עצלה לראות יותר טוב?

 

בחלק מהמקרים הראיה תשתפר עם משקפיים בלבד,אולם בשאר המקרים יש צורך בטיפול נוסף לחיזוק העין העצלה. תוספת של סגירות עם רטיה או טיפות אטרופין לעין החזקה יאלצו את המוח להשתמש בעין העצלה ויסיעו לאורך זמן להגיע לחדות ראיה טובה.


מתי צריך לטפל בעין עצלה? 


תמיד הכי טוב לטפל מוקדם ככל האפשר ולכן חשוב לבצע בדיקת סקר בגיל שנה לזהות גורמי סיכון לעין עצלה. 

כיצד מטפלים
 

 1. משקפיים -לתיקון הפרעת התשבורת.
   

 2. רטייה - סגירה עם רטייה עובדת בדרך כלל טוב מאד אם מתחילים מוקדם מספיק ובמידה וההורים והילד ממלאים בקפדנות אחר הוראות הרופא עיניים. חשוב לכסות עם רטייה את העין השולטת לאפשר לעין החלשה להתחזק.
  לילדים המרכיבים משקפים יש להדביק את המדבקה על העור מתחת למשקף. לא מומלץ להשתמש ברטייה של שודד ים או ברטייה עם סרט גומי, כי קל להציץ מאחוריהן.
  שעות הסגירה תלויות בחדות הראיה או הערכת הרופאה של דרגת העין העצלה. 
   

 3. טיפות - ניתן לטשטש את הראייה בעין הטובה על ידי טיפות. זה מכריח את הילד להשתמש בעין החלשה. מחקרים הראו כי הטיפול בעין באמבליופיה קלה עד בינונית עם רטייה או טיפות עיניים יעיל באותה מידה. רופא העיניים לילדים יעזור לכם לבחור את שיטת הטיפול הכי מתאימה לילדכם. 

מה מטרות הטיפול המתאימות באמבליופיה?

 

בכל סוגי האמבליופיה, המטרה היא להגיע לראייה האפשרית הכי טובה בכל עין. למרות שלא כל ילד יוכל להשתפר ולהגיע לראייה של 6/6 ,רוב הילדים ישיגו שיפור משמעותי בראייה.